Jdi na obsah Jdi na menu
 

David Boreanaz jako Seeley Booth

Rozhovor s Davidem BoreanazemAutor: Lynn ze Searching Bones a spol.
Datum: 11.4.2008

Ráda bych si s Vámi popovídala o vytváření Vaší postavy. Kolik z Bootha jste Vy sám a kolik je toho navíc?

Vše, co mi bylo předloženo, je úvodní epizoda. Přečetl jsem si jí a vymyslel všechno, co vidíte na obrazovce. Tedy co se týká mé postavy fyzicky. Samozřejmě nejde existovat beze slov, ale fyzická stránka, přezka na pásu a všechny podobné věci, co v seriálu vidíte, je něco, co jsem té postavě přines já.

Jaký druh průzkumu jste tedy provedl, aby jste zjistil více o agentech FBI a jejich osobnostech a schopnostech.

Všechno, co mi řekli o agentech FBI jsem hodil za hlavu a to v mnoha případech. Vážím si toho, ta myšlenka se mi líbila. Přistupovali jsme k Boothovi jako chlápkovi, co pracoval pro armádu a pak šel k FBI, spíše než abychom ho pojali jako někoho, kdo vystudoval Harvard, nosí lakovky a dělá svoji nudnou práci. Tohle je chlápek, co si bojí namočit nohavice. Pro mě bylo mnohem zajímavější, soustředit se na úhel pohledu vojáka, ze kterého se stal pořádný dříč. A od té doby se to pěkně rozjelo. Strašně moc si vážím toho, co naši technici dělají a když přijde na použití nějaké zbraně či na vstup do budov, snažím se nebýt někde poblíž. Dělám to tak čistě a profesionálně, jak jen můžu - tak jak by to dělali v FBI. Na seriálu pracuji se skvělým člověkem - Mikem Rosso - který dělá u losangeleské policie a který je opravdu fantastický. Ale nejde tu jen o techniku.


Na jaké epizodě Bones se Vám doposud pracovalo nejlépe?

Víte, je na první pohled jasné, jak moc si užívám práci s Emily. Když bych měl jmenovat nějakou epizodu, byl by to halloweenský díl. Při něm jsme si užili spoustu legrace. Musel jsem hrát šprta. Také se mi líbila první epizoda druhé série, která byla také vtipná. A zbožňuju pilotní díl. Když se na něj podíváte, uvidíte, jak je všechno čerstvé a neokoukané. Možnosti jsou nekonečné. Vždycky je těžké odpovídat na podobné otázky.


Bude Booth zpívat s hvězdami soutěže American Idol? (pozn. něco jako česká Superstar - otázka se týká epizody 3x12 The Wannabe in the Weeds)

Tak na to si budete muset počkat. Možná si s nimi zatancuju.


Toto je váš první rok v roli producenta seriálu Bones. Můžete nám říci, jak vás stávka scénáristů ovlivnila?

No, nemohu mluvit o novém přístupu a změnách v příbězích, nápadech dostat postavy k sobě blíž za určitých okolností či o vlastní produkční stránce seriálu. Toho se skutečně neúčastním. Stejně tak denních produkcí a tak podobně. Nestojím za kreativní stránkou a příběhy jednotlivých dílů, to je věc scénáristů. Ale začínám teď přemýšlet o nových nápadech, kterými bych mohl přispět. Mluvím o věcech, které teprve uvidíte během dalších 4 nebo 5 epizod, které se teď natáčejí.


Když jsem před chvílí mluvila s Emily, zdála se dosti obezřetná v otázce, zda by se Booth a Brennanová měli dát dohromady. Zdá se, že se tomuto momentu přibližujeme krok po kroku. Co vy si o tom myslíte?

Myslím, že už spolu jsou. Neuvažoval jsem někdy o tom, že by to tak nebylo. Fungování toho vztahu je v mnoha způsobech srdcem seriálu. Tyhle dvě postavy jsou nosnou kostrou příběhu, táhnou celý tento seriál. Dostávají se do situací a míst, kde netušili, že by se vůbec mohli ocitnout a to je dává dohromady a nebo odděluje. Například polibek o Vánocích - to byla výzva, o které oba věděli, že přijde a díky němu mají k sobě blíž. Zjevně je to příliš neovlivní, ale oba vědí, že se polibek odehrál. Myslím, že se to odehrálo chytře, tak jak to zahráli. Zřejmě se do podobných situací budeme dostávat častěji, ale nedostaneme se k bodu, kdy by se spolu vyspali. Budeme si hrát a flirtovat s publikem. Nemyslím, že by to byl nějaký problém.


Vím, že některé části příběhu musely být v této sérii odloženy a zrušeny kvůli stávce scénáristů. Můžete nám říci více o tom, co neuvidíme a co třeba místo toho uvidíme v další sérii?

Tak třeba celá linie sériového vraha a to, co s ním Hart Hanson a Staphen Nathan zamýšleli. Museli byste se jich zeptat konkrétněji, co se týká dynamiky. Určitě nás to ovlivnilo ve způsobu, jakým jsme to uzavřeli. Je součástí dvojdílu, jehož první část jsme natočili před stávkou scénáristů. Natočili jsme provizorní konec série, který končil pořádným napínákem. Pro jednu z postav to bylo velmi nebezpečné a životu ohrožující a v druhé části jsme to zakončili způsobem, který nechá publikum na vážkách, hádající a zároveň by viděli, jak se vztah těch dvou velmi zlepšuje. Je několik příběhů, které jsme chtěli odvyprávět, ale nejde to, protože máme už jen šest epizod.


A líbila se vám příběhová linie se sériovým vrahem?

Ne. Ani ne. Pro mě byl tenhle seriál vždy o vztazích. Zůstávám u toho, že je o postavách a o nás dvou, pročesávajících se skrze zločiny. Cesta, kterou přitom podnikáme, je to nejdůležitější.


Seriál Bones se neustále přesouvá z jednoho vysílacího času na druhý mnohem častěji než jiné seriály. Jak myslíte, že to ovlivňuje popularitu seriálu?

Je to velmi úspěšný seriál. Jsme jiní. Jsme kultovní show, která staví na vztazích. A dokázali jsme, že ať už nás vysílají ve středu, úterý či pátek nebo dokonce pondělí, naši fanouškové nás následují. Chci tím říct, že neexistuje jiný seriál, který by se točil kolem psychoterapeuta, co se musí vypořádat s partnerskými sezeními, aby pomohl postavám vycházet spolu v práci. Tohle prostě v televizi nevidíte.


Je obtížné držet si od těla některé temnější a smutné příběhy ze seriálu?

Myslím, že tu opět budu proklepávat již zmiňované vztahy. Když jde do tuhého, vracím se v myšlenkách zpátky k Boothovi a Brennanové a jejich vztahu. Je to asi odvrácená stránka seriálu - ta temnota. Ukazujeme zločiny a to, jak strašné jsou - a pak přeskočíme k humorné stránce seriálu. Můžeme chodit a vtipkovat na místě činu a pak se to stane - díváme se na nějakou strašlivou věc. Máme dobré příběhy a udržujeme si zajímavou rovnováhu. Když dojde na děti, tak nemůžu... Je to prostě těžké.

A jsou někdy momenty, kdy vám je špatně ze všech těch kostí a těl?

Ne, nejsou. Já se tak soustředím na vztah s Brennanovou a s postavami, se kterými pracuji, že občas zapomenu, kde jsem. Boothův pohled je takový, že je na sobě nedává znát nevolnost, takže to pomáhá. Když to mám zahrát, tak to funguje.


Máte skvělé komické načasování. Toho jsme si mohli všimnout už na vaší předchozí práci. Jsou dialogy mezi Vámi a Emily alespoň někdy zaimprovizované?

Na každé epizodě pracujeme každý víkend s vysoce respektovaným hereckým koučem. Pomáhá nám najít spoustu zajímavých momentů. O víkendech pracujeme na scénářích každé scény, každého okamžiku. Přicházíme s improvizacemi a víme kde a kdy co přidat. Takže když zkoušíme a začínáme natáčet, prostě to všechno vyklopíme. Myslím, že to je ta krása našeho vztahu a chemie mezi námi. Je opravdu pevný a pořád se zlepšuje. Včera jsme natáčeli scénu, při které byla spousta legrace. Začali jsme spolu špičkovat. Je skvělé mít vedle sebe kolegyni, se kterou tímhle můžete procházet. A navíc jsme ve třetí sérii, kde mám jako producent svobodu navštívit místa, kam jsme v první sérii nemohli.


Budou ve zbytku série pokračovat terapistická sezení?

Ano, myslím, že pohled z jiné perspektivy může u seriálu jako je tento fungovat. Zaplňujeme prázdná místa. Zkoušeli jsme už dříve různé pokusy s postavami a moc to nefungovalo. Ale Sweets do seriálu perfektně zapadá. Myslím, že je to skvělý nápad - to jak v seriálu ovlivňuje vztah Bootha a Brennanové.


Pochází Boothovo žertování o Sweetsově věku od Vás nebo už bylo ve scénáři?

Ode mě. Je to vtipné; během terapií ještě budeme hodně improvizovat. Ale zároveň musíte říkat to, co je ve scénáři. Je bezvadné být součástí projektu, při kterém si tolik užíváte. Tolik poznámek o mládí... Už musím přijít s něčím novým. Brzy se dočkáte nových zásob vtipů.


Objevily se informace, že byste měli točit některé epizody v Anglii. Máte to v plánu a nebo případně plánujete přivést zpět Stephena Frye (alias psychiatra Gordona Wyatta)?

Ta myšlenka se už několikrát objevila. A co se týká Stephena, tak bychom ho určitě rádi měli zpátky. Je skvělé s ním pracovat a byla to výborná postava. Vidět ho vedle Sweetse - pokud by to bylo možné - by stálo za to.


Zmínil jste již natočený závěr série. Vynecháte ho a natočíte něco nového a nebo ho použijete tak jako tak?

Ne, necháme si ho. A dokonce k němu přidáme ještě druhý díl. Slouží vlastně dvěma účelům. Natočili jsme ho pro případ, že by série měla skončit, ale teď nás dovede k několika dalším novým epizodám.


Na semináři v Paley Centru jste hovořil o vaší touze režírovat v příští sezóně. Můžete nám říct něco o tom, co se Vám honilo hlavou?

Je to prostě příležitost, jak si při natáčení dílu užít legraci. Mám spoustu nových nápadů, které jsem sdělil Hartovi a kterých bych se rád účastnil. Chtěl bych přinést nějaké nové myšlenky, abych seriál obohatil nebo dokonce zasednout ke scénáři. Tohle jsou příležitosti, kterých musíte jako umělec využít. Byl bych blázen, kdybych to neudělal. Myslím, že pokud pracujete v médiích a máte příležitost to udělat, tak byste za tím měli jít.


Myslíte si, že Vám bude režírování dělat nějaké problémy?

Myslím, že jde hlavně o rovnováhu. Chci tím říct, jak by mohl někdo režírovat sám? Zkoušel jsem to a je to složité. Už jsem to dělal, tak do toho půjdu znovu a uvidíme, co se stane.


Co se Vám na Boothovi nejvíc líbí a co zase naopak ne?

Je spousta věcí, co se mi líbí, protože u něj čerpám z vlastních zkušeností. A taky je spousta věcí, co se mi na něm nelíbí. Jeho tvrdohlavost může být občas na obtíž. To, že věci vidí jen jedním způsobem a ne jiným může lézt na nervy. A tak. Je to skutečný pracant. Vždycky takový byl a tak jsem ho taky pojal. Skrze tuhle postavu se toho tolik učím. Je to zajímavý proces. Víte, dal jsem mu stejné ponožky, jako nosím já. Dělám plno věcí, co on. Booth je o trochu více katolík než já. Přál bych byl více věřící, ale nejsem. To je, myslím, jedna z věcí, co nemám rád u sebe.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář