Jdi na obsah Jdi na menu
 

David Boreanaz proti stávce herců

David Boreanaz proti stávce herců

16.12.2008 | by gilly8


V loňském roce seriálovou sezónu citelně zasáhla stávků scénáristů a začátkem příštího roku nás může čekat další stávka. Tentokrát jí hrozí Sdružení filmových a televizních herců (SGA). SAG minulý týden oznámilo, že v lednu uspořádá mezi svými členy referendum o tom, zda vstoupit do stávky. Výsledky referenda by měly být známy do 23.ledna 2009 a pokud pro stávku rozhodne alespoň 75% procent členů sdružení, máme se na co "těšit".

SAG podporovalo již stávku filmových a televizních scenáristů, kteří usilovali o procenta z výdělků za seriály vysílané online či za prodaná DVD. A také v případě herců jsou problémem úplně stejné věci. Svaz producentů nabídl hercům podobnou smlouvu, s jakou souhlasili scénáristé i režiséři, ale SGA ji odmítlo. Tříletá smlouva, upravující podmínky cca 120 tisíc členů SGA vypršela už v červnu 2008 a dodnes se nikdo nebyl schopen dohodnout na ničem konkrétním. Už v červnu vyzvali George Clooney, Robert De Niro, Tom Hanks a Meryl Streepová SGA, aby se dohodli na nových smlouvách a zamezili včas stávce. A dnes vzniká petice, která prosí SGA o rozumný přístup a uvědomění si, že stávka znamená také to, že spousta herců nebude mít práci. Navrhují podpis stávajícího návrhu smlouvy a řešení lepších podmínek až v další smlouvě za 3 roky. Pod tuto petici se podepsalo 130 známých herců a hereček včetně Davida Boreanaze. Kromě něj s peticí souhlasí též např. Alan Alda, Pierce Brosnan, Matt Damon, Cameron Diaz, Morgan Freeman, Tobey Maguire, Kevin Spacey, Charlize Theron a mnoho dalších - jejich úplný seznam naleznete zde. Na jejich petici reagovalo SGA peticí s 30 herců, kteří se stávkou souhlasí - např. jde o Mela Gibsona či Eda Harrise.

Upřímně doufám, že ke stávce nedojde. Znamenalo by to totiž další přerušenou seriálovou sezónu a tím i možný konec několika seriálů, stejně jako se tomu stalo při stávce scénáristů. Je pochopitelné, že herci chtějí peníze za své prodané filmy, ale je zajímavé, že nejvíce si o ně říkají lidé, kteří za film berou milióny dolarů a jsou tak již dnes doživotně zajištěni. Proto je na druhou stranu sympatický a zcela rozumný přístup oněch 130 herců, kteří případnou stávku neschvalují. Jednak ví, že když nebudou pracovat, nebudou brát žádné peníze a navíc i to, co dostávají dnes, je víc než dost.

Zdroj: 206 Bones a České noviny.Linkuj!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář